Locarno 2014: il programma ufficiale

Il Festival del film di Locarno 2014 apre i battenti il prossimo 6 agosto ed è stato annuciato il ricco programma dell’evento.

Dopo avervi proposto le giurie del Festival del film di Locarno 2014 (6-16 agosto), è il momento del programma ufficiale annunciato dal Presidente del Festival Marco Solari che ha così commentato la ricca selezione di titoli:

Alta qualità artistica e tecnica, efficienza operativa, rigore finanziario, sono la base del nostro lavoro quotidiano. Questa è la combinazione che colloca Locarno tra i festival internazionali che contano. Dobbiamo però essere vigili in merito alle strutture che devono sapersi continuamente rinnovare.

Ad aprire il Festival ci sarà Lucy, il nuovo action-thriller fantascientifico di Luc Besson che vede protagonista Scarlett Johansson e tra le pellicole più attese Hunder-Foot Journey di Lasse Hallstrom e Clouds of Sils Maria di Olivier Assayas, mentre il Pardo alla carriera andrà a Jean-Pierre Léaud.

Saranno inoltre presenti a Locarno, fra gli altri, Dario Argento, Juliette Binoche (premio speciale Excellence Award Moët & Chandon), Pedro Costa, Julie Depardieu, Mia Farrow, Melanie Griffith, Rita Pavone, Jason Schwartzmann, Nansun Shi, Aleksandr Sokurov, Andrea Štaka e Agnès Varda.

A seguire trovate il programma completo del festival sezione per sezione.

Piazza grande: i 16 film proiettati in Piazza Grande, la sala cinematografica all’aperto che riunisce ogni sera fino a 8’000 spettatori:

A HITMAN’S SOLITUDE BEFORE THE SHOT di Florian Mischa Böder
À LA VIE di Jean-Jacques Zilbermann
DANCING ARABS di Eran Riklis
GERONIMO di Tony Gatlif
HIN UND WEG (Tour de Force) di Christian Zübert
IL GATTOPARDO (The Leopard) di Luchino Visconti
LAND HO! di Aaron Katz e Martha Stephens
LES PLAGES D’AGNÈS di Agnès Varda
LOVE ISLAND di Jasmila Žbani?
LUCY di Luc Besson
MARIE HEURTIN (Mary’s Story) di Jean-Pierre Améris
PAUSE di Mathieu Urfer
SCHWEIZER HELDEN di Peter Luisi
SILS MARIA (Clouds of Sils Maria) di Olivier Assayas
THE HUNDRED-FOOT JOURNEY di Lasse Hallström

Locarno 2014 il programma ufficiale (2)

Concorso internazionale: 17 lungometraggi, di cui 13 in prima mondiale, in competizione per il Pardo d’oro

A BLAST di Syllas Tzoumerkas
ALIVE di Park Jungbum
CAVALO DINHEIRO di Pedro Costa
CURE – THE LIFE OF ANOTHER di Andrea Štaka
DOS DISPAROS di Martín Rejtman
DURAK di Yury Bykov
FIDELIO, L’ODYSSÉE D’ALICE di Lucie Borleteau
GYEONGJU di Zhang Lu
LA PRINCESA DE FRANCIA di Matías Piñeiro
LA SAPIENZA di Eugène Green
L’ABRI di Fernand Melgar
LISTEN UP PHILIP di Alex Ross Perry
MULA SA KUNG ANO ANG NOON di Lav Diaz
NUITS BLANCHES SUR LA JETÉE di Paul Vecchiali
PERFIDIA di Bonifacio Angius
THE IRON MINISTRY di J.P. Sniadecki
VENTOS DE AGOSTO di Gabriel Mascaro

Locarno 2014 il programma ufficiale (5)

Fuori concorso: spazio aperto alle opere di maestri del cinema e registi di rilievo internazionale

À PROPOS DE VENISE di Jean-Marie Straub
ADIEU AU LANGAGE di Jean-Luc Godard
CREEP di Patrick Brice
CUTAWAY di Kazik Radwanski
DANG AN (The Dossier) di Zhu Rikun
DIALOGUE D’OMBRES di Jean-Marie Straub and Danièle Huillet
HOMO FABER (TROIS FEMMES) di Richard Dindo
LE TEMPS PERDU di Pierre Schoeller
LISBON REVISITED di Edgar Pêra
PAROLE DE KAMIKAZE (I, Kamikaze) di Masa Sawada
PODER DOS AFETOS (Power of Affections) di Helena Ignez
SUL VULCANO di Gianfranco Pannone
THE TONY LONGO TRILOGY di Thom Andersen
YALOM’S CURE di Sabine Gisiger

Locarno 2014 il programma ufficiale (3)

Concorso Cineasti del presente: il concorso dedicato alla scoperta, comprende 15 fra opere prime e seconde

BUZZARD di Joel Potrykus
CHRISTMAS, AGAIN di Charles Poekel
EXIT di Chienn Hsiang
FRÈRE ET SEUR di Daniel Touati
HOLD YOUR BREATH LIKE A LOVER di Kohei Igarashi
LA CREAZIONE DI SIGNIFICATO di Simone Rapisarda Casanova
LELAKI HARAPAN DUNIA di Liew Seng Tat
LOS ENEMIGOS DEL DOLOR di Arauco Hernández
LOS HONGOS di Oscar Ruiz Navia
NAVAJAZO di Ricardo Silva
SAE-CHUL-BAL di Jang Woojin
SONGS FROM THE NORTH di Soon-Mi Yoo
SUD EAU NORD DÉPLACER di Antoine Boutet
THEY CHASED ME THROUGH ARIZONA di Matthias Huser
UN JEUNE POÈTE di Damien Manivel

Locarno 2014 il programma ufficiale (4)

Signs of Life: la nuova sezione indaga i territori di frontiera del cinema, tra nuove forme narrative e innovazione del linguaggio

AL-RAKIB AL-KHALED (The Immortal Sergent) by Ziad Kalthoum
Syria – 2013 – 73 min.
Documentary
supported by Screen Institute Beirut- AFAC- and Kayani
World Sales: Crystal Films
First feature

AMORI E METAMORFOSI by Yanira Yariv
France/Italy – 2014 – 88 min.
with Andrea Vergoni, Gabriella Basso Ricci, Andrea Lorenzo Donnino Forzani, Marianna Murgia, Giulia Sulas, Christian Cristalli, Ondina Quadri, Lola Kola, Giacomo Fadda
Production: Acis Productions, Dugong
World Premiere

ANTIGONA DESPIERTA (Antigone Awake) by Lupe Pérez García
Spain – 2014 – 63 min.
with Gala Perez Iñesta, Sibel Tresaco Lera, Francisco Javier Lera Terés, Maria Lera Gracia, Manuel Tresaco Lera
Co-production: TOMA 78, LABYRINT FILMS
World Premiere

COM OS PUNHOS CERRADOS (Clenched Fists) by Pedro Diogenes, Ricardo Pretti and Luiz Pretti
Brazil – 2014 – 74 min.
with Ricardo Pretti, Pedro Diogenes, Luiz Pretti, Samya De Lavor, Uirá Dos Reis, Rodrigo Capistrano
Production: Alumbramento
World Premiere

EL ESCARABAJO DE ORO (The Gold Bug) by Alejo Moguillansky and Fia-Stina Sandlund
Argentina/Denmark/Sweden – 2014 – 100 min.
with Rafael Spregelburd, Walter Jakob, Luciana Acuña, Agustina Sario, Matthieu Perpoint, Georg Tielmann, Fernando Tur, Andrea Garrote
Production: EL PAMPERO CINE, Copenhagen International Documentary Film Festival, Swedish Film Institute, Danish Film Institute
Co-production: Milkwood, Universidad del Cine
International Premiere

FAVULA by Raul Perrone
Argentina – 2014 – 84 min.
Production: Les envies que je te désire, Trivial Media
World Premiere

FILS DE (What’s Your Job Daddy?) by HPG
France – 2014 – 70 min.
with Karina Testa, Hervé Pierre-Gustave, Gwenaëlle Baïd, Ludovic Berthillot, Thierry Lounas, 25 centimètres
Production: Capricci Films, Capricci Production, HPG Production
World Sales: Capricci Films
World Premiere

FORT BUCHANAN by Benjamin Crotty
France/Tunisia – 2014 – 65 min.
with Andy Gillet, Iliana Zabeth, David Baiot, Mati Diop, Luc Chessel, Nancy Lane, Pauline Jacquard, Guillaume Palin, Judith Lou Lévy
Production: Les Films du Bal
Co-production: Godolphin Films, My New Picture, Le Vent des Forêts
First feature – World Premiere

LOS AUSENTES (The Absent) by Nicolás Pereda
Mexico/Spain/France – 2014 – 80 min.
with Guadalupe Cárdenas, Gabino Rodríguez
Production: Film Tank
Co-production: Tornasol Films, Ciné-sud Promotion
World Sales: Caravan pass
World Premiere

Locarno 2014 il programma ufficiale (6)

Pardi di domani: i concorsi dedicati ai cortometraggi

Concorso internazionale

ABANDONED GOODS by Pia Borg and Edward Lawrenson – United Kingdom – 2014 – 36 min.
ALLT VI DELAR (All We Share) by Jerry Carlsson – Sweden – 2014 – 25 min.
AN HUN QU (Requiem) by Mu Ye Wen – China – 2014 – 13 min.
CAI PUTERE (Horsepower) by Daniel Sandu – Romania – 2014 – 27 min.
HELIX ASPERSA by Grégoire Graesslin – France – 2014 – 20 min.
HOLE by Martin Edralin – Canada – 2014 – 15 min.
II (TWO) by Efthimis Kosemund Sanidis – Greece/Germany – 2014 – 16 min.
KOOKABURRA LOVE by Sjoerd Oostrik – Netherlands – 2013 – 19 min.
LA BARACCA (The Shack) by Alessandro De Leo and Federico Di Corato – Italy – 2014 – 28 min.
LOS INVENCIBLES (Invincibles) by Javier Barbero and Martin Guerra – Spain – 2014 – 30 min.
LYSTOPAD (Fallen Leaves) by Masha Kondakova – Ukraine – 2014 – 21 min.
MATKA ZIEMIA (Mother Earth) by Piotr Zlotorowicz – Poland – 2014 – 30 min.
MUERTE BLANCA (White Death) by Roberto Collío – Chile – 2014 – 17 min.
O BOM COMPORTAMENTO (The Good Behavior) by Eva Randolph – Brazil – 2014 – 19 min.
PUSSY HAVE THE POWER by Lovisa Siren – Sweden – 2014 – 15 min.
ROOLI (Role) by Jenni Kangasniemi and Elli Toivoniemi – Finland – 2014 – 11 min.
SAN SIRO by Yuri Ancarani – Italy – 2014 – 26 min.
SER E VOLTAR (To Be And To Come Back) by Xacio Baño – Spain – 2014 – 13 min.
SERTRES by Ainara Vera – Spain – 2014 – 30 min.
SHIPWRECK by Morgan Knibbe – Netherlands – 2014 – 15 min.
SINGLE STREAM by Ernst Karel, Toby Kim Lee and Pawel Wojtasik – United States – 2013 – 23 min.
SLEEPING GIANT by Andrew Cividino – Canada – 2014 – 16 min.
TAHTT AL-KHAZZAN (Under The Tank) by Eyas Al Mokdad and Orwa Al Mokdad – Syria – 2014 – 10 min.
THIRST by Rachel McDonald – United States – 2014 – 24 min.
TRIUKŠMADARYS (The Noisemaker) by Karolis Kaupinis – Lithuania/Sweden – 2014 – 15 min.
UNNATURAL HISTORY by Alex Backhouse – New Zealand – 2014 – 16 min.
VIŠAK VJETRA (Surplus Of Wind) by Dane Komljen – France/Serbia/Bosnia and Herzegovina – 2014 – 25 min.

Concorso nazionale

ABSEITS DER AUTOBAHN (Off The Highway) by Rhona Mühlebach – Switzerland – 2014 – 22 min.
AUBADE by Mauro Carraro – Switzerland – 2014 – 6 min.
DIE HÄLFTE DER WELT (Half Of The World) by Jérôme Furrer – Switzerland – 2014 – 18 min.
LE MAL DU CITRON (The Lemon Syndrome) by Jeremy Rosenstein and Kaspar Schiltknecht – Switzerland – 2014 – 21 min.
LE MIEL EST PLUS DOUX QUE LE SANG (Honey Is Sweeter Than Blood) by Colia Vranici – Switzerland – 2014 – 24 min.
ORAGES D’ÉTÉ by Nadège De Benoit Luthy – Switzerland – 2014 – 20 min.
PEAU by Marine Koenig – Belgium/Switzerland – 2014 – 12 min.
PETIT HOMME by Jean-Guillaume Sonnier – Switzerland – 2014 – 29 min.
PROSE DU TRANSSIBÉRIEN (Prose Of The Trans-Siberian) by David Epiney – Switzerland – 2014 – 11 min.
TOTEMS by Sarah Arnold – France – 2014 – 29 min.

Programma speciale

ANKER (Anchor) by Vladimir Bitokov – Russia – 2014 – 15 min.
BRAT (Brother) by Mariana Kazancheva – Russia – 2014 – 3 min.
NEBO KAZALOS’ VYSOKIM (The Sky Seemed to High) by Kira Kovalenko – Russia – 2014 – 12 min.
ONA ZHDET (She Waits) by Maryama Kalmykova – Russia – 2014 – 6 min.
PERVYJ YA (First I) by Kantemir Balagov – Russia – 2014 – 17 min.
PIS’MO K MATERI (Letter to Mother) by Malika Musaeva – Russia – 2014 – 3 min.
SERDECHNYE OCHI (Warm Hearted-Eyes) by Efendiev Gadzhimurad – Russia – 2014 – 12 min.
POBEDA (Victory) by Anzor Dokhov – Russia – 2014 – 15 min.
PRIOTKRYVAYA DVER’ (Slightly Opening The Door) by Malika Musaeva – Russia – 2014 – 12 min.
VINOVEN-NEVINOVEN (Guilty-Guiltless) by Tina Mastafova – Russia – 2014 – 5 min.

Locarno 2014 il programma ufficiale (7)

Histoire(s) du cinéma: la storia del cinema presentata dai suoi protagonisti

Tribute to Li Han-hsiang

JIANG SHAN MEI REN (The Kingdom and the Beauty) by Li Han-hsiang
Hong Kong – 1959 – 96 min.
Production: Shaw Brothers
World Sales: Celestial Pictures

DONG NUAN (The Winter) by Li Han-hsiang
Taiwan – 1969 – 96 min.
with Po-kien Chang, Hsieh Chao, Wan-li Chen, Ling Fang, Yun Fei
Production: Grand Motion Picture Company
World Sales: Cathay Organization

HSI NOU AI LE (Four Moods) by Li Han-hsiang, Jingrui Bai, King Hu, Hsing Lee and Hanxiang Li
Taiwan – 1970 – 144 min.
with Chen Chen, Hu Jin, Ou Wei, Ke Hsiang-Ting, Yang Chun
Production: Union Films (Lian Bang)
World Sales: Chinese Taipei Film Archive

FENG YUE QI TAN (Legends of Lust) by Li Han-hsiang
Hong Kong – 1972 – 98 min.
with Tsung Hua, Wang Hsia, Betty Pei Ti, Liu Wu-Chi, Liu Tan
Production: Shaw Brothers

Cinema svizzero riscoperto, in collaborazione con Cinémathèque suisse

GILBERTE DE COURGENAY by Franz Schnyder
Switzerland – 1941 – 115 min.
with Anne-Marie Blanc, Heinrich Gretler, Erwin Kohlund, Ditta Oesch, Rudolf Bernhard
Production: Praesens Film
World Sales: Praesens Film

Tributo a Jean-François Amiguet

ALEXANDRE by Jean-François Amiguet, Anne Gonthier
Switzerland – 1983 – 75 min.
Production: Film et Vidéo Collectif S.A., Télévision Suisse Romande TSR
World Sales: Zagora Film

AU 10 AOÛT by Jean-François Amiguet
Switzerland – 1986 – 11 min.
Documentary
Production: Zagora Film
World Sales: Zagora Film

COPACABANA MON AMOUR by Rogério Sganzerla
Brazil – 1970 – 85 Min.
with Joãozinho da Goméia, Laura Galano, Helena Ignez, Lilian Lemmertz, Guará Rodrigues
Production: Belair Filmes
World Sales: Mercúrio Produçoes

GLI INCUBI DI DARIO ARGENTO by Dario Argento
Italy – 1987 – 9 x 3 min.
Production: RAI2
World Sales: RAI2

MATLOSA by Villi Hermann
Switzerland – 1981 – 90 min.
with Omero Antonutti, Flavio Bucci, Francesca De Sapio, Roger Jendly, Sonja Gessner
Production: Imagofilm Lugano
Coproduction: RTSI
World Sales: Imagofilm Lugano

MODERN TIMES by Charlie Chaplin
United States – 1936 – 87 min.
Production: Charlie Chaplin Productions
World Sales: Roy Export S.A.S.
With live musical accompaniment by the Orchestra della Svizzera italiana (OSI)

PRIS DANS LE TOURBILLON (Locked in the whirlwind) by Fabrice Aragno
Switzerland – 2014 – 27 min.
Production: Casa Azul Film
World Premiere

REMAINS by Pierre Léon
France – 2014 – 20 min.
World Sales: BABA YAGA FILMS
World Premiere

REMAKE, REMIX, RIPOFF by Cem Kaya
Germany/Turkey – 2014 – 111 min.
with Cüneyt Ark?n, Çetin Inanç, Metin Erksan, Halit Refi?, Y?lmaz Atadeniz, Kunt Tulgar, Memduh Ün, Fatma Girik, Türkân ?oray, Nilüfer Aydan, Izzet Günay, E?ref Kolçak, Irfan Atasoy, Kayhan Y?ld?zo?lu, Süheyl E?riboz, Hüseyin Zan, Ihsan Gedik, S?rr? Elita?, Aydemir Akba?, Melih Gülgen, Temel Gürsu, Çetin Tunca, Erol Batibeki, ?eref Gür, Birsen Kaya, Burçak Evren, Selahattin Gelgeç, Gülçin Uçer, Metin Demirhan, Serhat Köksal, Necip Sar?c?, Rekin Teksoy, Sava? Arslan, Sabri Demirdö?en, Gökay Gelgeç, Ezel Akay, Hakan Gürtop, Mehmet Güler, O?uz Gözen
Production: UFA FICTION GmbH
Co-Production: ZDF/Das kleine Fernsehspiel
World Premiere

SOKUROVIN ÄANI by Leena Kilpeläinen
Finland/Switzerland/Estonia – 2014 – 75 min.
Documentary
Production: Illume LTD
Co-prduction: REVOLVER FILM OU, LM-MEDIA GMBH
World Sales: FILMS BOUTIQUE
World Premiere

SOSIALISMI by Peter Von Bagh
Finland – 2014 – 67 min.
Documentary
Production company: Aamunkoi

ALEXANDRE by Jean-François Amiguet e Anne Gonthier – Svizzera

AU 10 AOÛT by Jean-François Amiguet – Svizzera

GILBERTE DE COURGENAY by Franz Schnyder – Svizzera

MATLOSA by Villi Hermann – Svizzera

PRIS DANS LE TOURBILLON (Locked in the whirlwind) by Fabrice Aragno –
Svizzera

SOKUROVIN ÄANI di Leena Kilpeläinen – Finlandia/Svizzera/Estonia

Locarno 2014 il programma ufficiale (8)

Premi speciali: i riconoscimenti del Festival di Locarno ad artisti di fama mondiale

Pardo d’onore Swisscom: Agnès Varda

The Pardo d’onore Swisscom 2014 will be presented to the French director Agnès Varda. The award ceremony will take place on Sunday, 10 August on the Piazza Grande. Agnès Varda will take part in a conversation at the Spazio Cinema (Forum) open to the public moderated by Jean-Michel Frodon.

In honour of Agnès Varda, the following films will be screened:

CLÉO DE 5 À 7 (Cleo from 5 to 7)
France/Italy – 1961 – 90 min.

LES CRÉATURES (The Creatures)
France/Sweden – 1965 – 110 min.

ONCLE YANCO
United States – 1967 – 22 min.

LIONS LOVE
United States/France – 1969 – 110 min.

DOCUMENTEUR
United States/France – 1980 – 63 min.

SANS TOIT NI LOI (Vagabond)
France – 1985 – 105 min.

LES GLANEURS ET LA GLANEUSE (The Gleaners & I)
France – 2000 – 82 min.

LES PLAGES D’AGNÈS
France – 2008 – 110 Min. (Piazza Grande)

AGNÈS DE CI DE LÀ VARDA
France – 2011 – 5 x 43 min.

Premio Raimondo Rezzonico: Nansun Shi

The Premio Raimondo Rezzonico – Best Independent Producer will be awarded to Hong Kong producer Nansun Shi, on Monday 11 August on the Piazza Grande. At the Spazio Cinema (Forum), Giona Nazzaro will moderate a public discussion with the producer.

The tribute to Nansun Shi will be accompanied by the following films:

SUN LUNG MOON HAK CHAN (Dragon Gate) by Raymond Lee
Hong Kong – 1992 – 103 min.

SHUN LIU NI LIU (Time and Tide) by Hark Tsui
Hong Kong/China – 2000 – 113 min.

DI RENJIE: SHEN DU LONG WANG (Young Detective Dee: Rise Of The Sea Dragon) by Hark Tsui
China – 2013 – 133 min.

Excellence Award Moët & Chandon: Juliette Binoche

French actress Juliette Binoche will receive the Excellence Award Moët & Chandon on Friday 15 August on the Piazza Grande. At the Spazio Cinema (Forum), the public will have the opportunity to attend a conversation with the actress moderated by Artistic Director Carlo Chatrian.

The following films of Juliette Binoches’s career will be screened:

TROIS COULEURS: BLEU (Three Colors: Blue) by Krzysztof Kieslowski
France/Poland/Switzerland – 1993 – 98 min.

COPIE CONFORME (Certified Copy) by Abbas Kiarostami
France/Italy/Belgium/Iran – 2010 – 106 min.

SILS MARIA (Clouds of Sils Maria) by Olivier Assayas
France/Germany/Switzerland – 2014 – 125 min. (Piazza Grande)

Every year the Excellence Award goes to one or more actors of international stature. Previous recipients are Oleg Menchikov, Susan Sarandon, John Malkovich, Willem Dafoe, Michel Piccoli, Carmen Maura, Toni Servillo, Chiara Mastroianni, Isabelle Huppert, Charlotte Rampling, Gael García Bernal and, in 2013, Sir Christopher Lee and Victoria Abril. Moët & Chandon is supporting the Excellence Award for the sixth consecutive year.

Vision Award – Nescens: Garrett Brown

The American cameraman Garrett Brown is to receive the Vision Award – Nescens, Thursday 14 August on the Piazza Grande. The audience will also have an opportunity to participate in a masterclasses, at the Palavideo, with Garrett Brown whowill share the secrets of the making of the most famous films in his career.

The following films will be screened in honor of Garrett Brown:

BOUND FOR GLORY by Hal Ashby
United States – 1976 – 147 min.

ROCKY by John G. Avildsen
United States – 1976 – 122 min.

THE SHINING by Stanley Kubrick
United States – 1980 – 124 min.

WOLFEN by Michael Wadleigh
United States – 1981 – 115 min.

The Vision Award both highlights and pays tribute to someone whose creative work behind the scenes, as well as in their own right, has contributed to opening up new perspectives in film. The award is supported for the first year by Nescens, Swiss anti-aging science. Last year the Vision Award went to Douglas Trumbull.

Lifetime Achievement Award – Parmigiani: Armin Mueller-Stahl

The Lifetime Achievement Award – Parmigiani will be presented to the German actor Armin Mueller-Stahl. The award ceremony will take place on Thursday 7 August on the Piazza Grande. At the Spazio Cinema (Forum), Armin Mueller-Stahl will take part in a public conversation moderated by Ralf Schenk.

The tribute to Armin Mueller-Stahl will include the following films:

LOLA by Rainer Werner Fassbinder
ex Federal Republic of Germany – 1981 – 113 min.

UTZ by George Sluizer
Germany/Italy/United Kingdom – 1992 – 98 min.

SHINE by Scott Hicks
Australia – 1996 – 105 min.

The Lifetime Achievement Award was created in 2011 to salute film personalities with an extraordinary career. In the past three years it was presented to three film legends: Harrison Ford (2011), Alain Delon (2012), and Jacqueline Bisset (2013). It is supported by Parmigiani for the second time.

Pardo alla carriera to Víctor Erice

Spanish filmmaker Víctor Erice will receive a Pardo alla carriera. The award ceremony will take place on Wednesday, 13 August on the Piazza Grande. The tribute will be accompanied by a conversation with the audience at the Spazio Cinema (Forum) moderated by Miguel Marías.

The following films of Víctor Erice’s career will be screened:

EL ESPIRITU DE LA COLMENA
Spain – 1973 – 97 min.

EL SUR
Spain – 1983 – 94 min.

EL SOL DEL MEMBRILLO (The Quince Tree of the Sun)
Spain – 1992 – 139 min.

ALUMBRAMIENTO (Lifeline)
Spain – 2002 – 11 min.

CORRESPONDENCIA VÍCTOR ERICE – ABBAS KIAROSTAMI by Víctor Erice and Abbas Kiarostami
Spain/Iran – 2005/2007 – 94 min.

LA MORTE ROUGE
Spain – 2006 – 33 min.

VIDROS PARTIDOS
Portugal – 2012 – 39 min.

Leopard Club Award to Mia Farrow

Locarno 2014 il programma ufficiale

Titanus. Cronaca familiare del cinema italiano: la retrospettiva dedicata al grande studio di produzione italiano

TRAPPOLA by Eugenio Perego – Italy – 1922 – 58 min.

CASA MIA, DONNA MIA… by Charles Krauss – Italy – 1923 – 64 min.

LA CARNE E L’ANIMA by Vladimir Strizhevsky – Italy – 1945 – 83 min.

GIORNI DI GLORIA (Days of Glory) by Giuseppe De Santis, Marcello Pagliero, Mario Serandrei and Luchino Visconti – Italy/Switzerland – 1945 – 72 min.

CRONACA NERA by Giorgio Bianchi – Italy – 1947 – 90 min.

LO SCIOPERO DEI MILIONI by Raffaello Matarazzo – Italy – 1947 – 84 min.

LA MADONNA DI POMPEI A NAPOLI – anonymous – Italy – 1948 – 11 min.

MARIA DENIS E LE SUE PRIGIONI – anonymous (attributed to Giorgio Bianchi) – Italy – 1948 – 9 min.

CATENE (Chains) by Raffaello Matarazzo – Italy – 1949 – 91 min.

PROSSIMAMENTE…TITANUS – UNA STORIA LUNGO I TRAILERS – Italy – 60 min.
Curated by the Fondazione Cineteca di Bologna

TORMENTO by Raffaello Matarazzo – Italy – 1950 – 93 min.

I FIGLI DI NESSUNO (Nobody’s Children) by Raffaello Matarazzo – Italy/France – 1951 – 92 min.

IL TALLONE DI ACHILLE by Mario Amendola and Ruggero Maccari – Italy – 1952 – 83 min.

ATTANASIO CAVALLO VANESIO (Trailer) by Camillo Mastrocinque – Italy – 1953 – 5 min.

PANE AMORE E FANTASIA (Bread, Love and Dreams) by Luigi Comencini – Italy – 1953 – 92 min.

SIAMO DONNE (We, the Women) by Gianni Franciolini, Alfredo Guarini, Roberto Rossellini, Luchino Visconti and Luigi Zampa – Italy – 1953 – 101 min.

IL SOLE NEGLI OCCHI (Empty Eyes) by Antonio Pietrangeli – Italy – 1953 – 101 min.

MADDALENA by Augusto Genina – Italy/France – 1954 – 103 min.

PANE AMORE E GELOSIA (Frisky) by Luigi Comencini – Italy – 1954 – 98 min.

SCUOLA ELEMENTARE (Primary School) by Alberto Lattuada – Italy – 1954 – 100 min.

LA SPIAGGIA (Riviera) by Alberto Lattuada – Italy/France – 1954 – 102 min.

TORNA! by Raffaello Matarazzo – Italy – 1954 – 98 min.

L’ANGELO BIANCO (The White Angel) by Raffaello Matarazzo – Italy – 1955 – 100 min.

LE AMICHE by Michelangelo Antonioni – Italy – 1955 – 105 min.

IL BIDONE by Federico Fellini – Italy/France – 1955 – 112 min.

UN EROE DEI NOSTRI TEMPI (A Hero of Our Times) by Mario Monicelli – Italy – 1955 – 89 min.

POVERI MA BELLI (Poor but Beautiful) by Dino Risi – Italy/France – 1956 – 101 min.

TOTÒ LASCIA O RADDOPPIA? (Totò Double or Nothing?) by Camillo Mastrocinque – Italy – 1956 – 90 min.

UOMINI E LUPI (Men and Wolves) by Giuseppe De Santis – Italy/France – 1957 – 97 min.

I VAMPIRI (Lust of the Vampire) by Riccardo Freda – Italy – 1957 – 81 min.

TUPPE TUPPE, MARESCIÀ! by Carlo Ludovico Bragaglia – Italy– 1958 – 94 min.

LA BATTAGLIA DI MARATONA (The Giant of Marathon) by Jacques Tourneur and Bruno Vailati– Italy/France – 1959 – 84 min.

ESTATE VIOLENTA (Violent Summer) by Valerio Zurlini – Italy/France – 1959 – 98 min.

I MAGLIARI (The Magliari) by Francesco Rosi – Italy/France – 1959 – 116 min.

ANONIMA COCOTTES (Little Girls and High Finance) by Camillo Mastrocinque – Italy/France – 1960 – 107 min.

DOLCI INGANNI (Sweet Deceptions) by Alberto Lattuada – Italy/France – 1960 – 91 min.

ANTINEA, L’AMANTE DELLA CITTÀ SEPOLTA (Journey Beneath the Desert) by Frank Borzage, Giuseppe Masini and Edgar G. Ulmer – Italia/Francia – 1961 – 88 min.

BANDITI A ORGOSOLO (Bandits of Orgosolo) by Vittorio De Seta – Italy – 1961 – 98 min.

LA CIOCIARA (Two Women) by Vittorio De Sica – Italy/France – 1961 – 101 min.

LA RAGAZZA CON LA VALIGIA (Girl with a Suitcase) by Valerio Zurlini – Italy/France – 1961 – 121 min.

CRONACA FAMILIARE (Family Portrait) by Valerio Zurlini – Italy – 1962 – 107 min.

I GIORNI CONTATI (The Days are Numbered) by Elio Petri – Italy – 1962 – 98 min.

LA LEGGE DELLA TROMBA by Augusto Tretti – Italy – 1962 – 85 min.

LA CORRUZIONE (Corruption) by Mauro Bolognini – Italy/France – 1963 – 82 min.

I FIDANZATI (The Fiances) by Ermanno Olmi – Italy – 1963 – 77 min.

LA FRUSTA E IL CORPO (The Whip and the Body) by Mario Bava – Italy/France – 1963 – 87 min.

IL GATTOPARDO (The Leopard) by Luchino Visconti – Italy/France – 1963 – 185 min.
(Piazza Grande)

IL GIORNO PIÙ CORTO (The Shortest Day) by Sergio Corbucci – Italy – 1963 – 91 min.

AMORE MIO by Raffaello Matarazzo – Italy – 1964 – 95 min.

IL DEMONIO (The Demon) by Brunello Rondi – Italy/France – 1964 – 100 min.

NON STUZZICATE LA ZANZARA by Lina Wertmüller – Italy – 1967 – 103 min.

L’UCCELLO DALLE PIUME DI CRISTALLO (The Bird with the Crystal Plumage) by Dario Argento – Italy/ex Federal Republic of Germany (FRG) – 1970 – 96 min.

LA PRIMA NOTTE DI QUIETE (Indian Summer) by Valerio Zurlini – Italy/France – 1972 – 130 min.

BUON NATALE… BUON ANNO (Merry Christmas… Happy New Year) by Luigi Comencini – Italy/France – 1989 – 105 min.

L’ULTIMO GATTOPARDO by Giuseppe Tornatore – Italy – 2010 – 100 min

Locarno 2014 il programma ufficiale (9)

Open Doors: la finestra sull’africa subsahariana anglofona e lusofona

Open Doors Screenings

DIFRET by Zeresenay Berhane Mehari – Ethiopia/United States – 2014 – 99 min.
EZRA by Newton I. Aduaka – Nigeria/United States/Great Britain/Austria – 2007 – 105 min.
FOOLS by Ramadan Suleman – South Africa/France – 1997 – 90 min.
HALF OF A YELLOW SUN by Biyi Bandele – Nigeria/Great Britain – 2013 – 111 min.
HERITAGE AFRICA by Kwaw Ansah – Ghana – 1989 – 124 min.
MAPANTSULA by Oliver Schmitz – South Africa/Great Britain – 1988 – 106 min.
MUEDA, MEMÓRIA E MASSACRE by Ruy Guerra – Mozambique – 1979 – 77 min.
NELISITA by Ruy Duarte de Carvalho – Angola – 1983 – 67 min.
NELSON MANDELA: THE MYTH & ME by Khalo Matabane – South Africa/Germany – 2014 – 86 min.
POR AQUI TUDO BEM by Pocas Pascoal – Angola/Portugal – 2011 – 94 min.
SAIKATI by Anne Mungai – Kenya – 1992 – 90 min.
SHIRLEY ADAMS by Oliver Hermanus – South Africa/United States/Great Britain – 2009 – 91 min.
SOMETHING NECESSARY by Judy Kibinge – Kenya/Germany – 2013 – 85 min.
TESTAMENT by John Akomfrah – Ghana/Great Britain – 1988 – 76 min.
TEZA by Haile Gerima – Ethiopia/Germany/France – 2008 – 139 min.
ZAMORA by Shams Bhanji – Tanzania – 2011 – 95 min.

Short Films

AFRICAN METROPOLIS: BEREA by Vincent Moloi – South Africa – 2013 – 13 min.
AFRICAN METROPOLIS: HOMECOMING by Jim Chuchu – Kenya – 2013 – 11 min.
AFRICAN METROPOLIS: THE LINE-UP by Folasakin Iwajomo – Nigeria – 2013 – 14 min.
AL MAHATTA by Eltayeb Mahdi – Sudan – 1989 – 17 min.
JEMINA & JOHNNY by Lionel N’Gakane – South Africa/Great Britain – 1967 – 29 min.
KWAKU ANANSE by Akosua Adoma Owusu – Ghana/Mexico/United States – 2013 – 25 min.
MAWAZO by Nina Mnaya – Tanzania – 2008 – 13 min.
PUMZI by Wanuri Kahiu – Kenya/South Africa – 2009 – 23 min.
THE BUSINESS TRIP by Neema Kambona – Tanzania – 2008 – 13 min.
THE MARRIAGE OF MARIAMU by Ron Mulvihill and Nangayoma Ng’oge – Tanzania/United States – 1985 – 36 min.

Open Doors: the Co-production Lab

ALELUIA by Zézé Gamboa – Angola
FARAWAY FRIENDS by Teboho Edkins – South Africa/Lesotho
FIG TREE by Alamork Marsha – Ethiopia/Israel
FIRST MAN by Jahmil X.T. Qubeka – South Africa
HEART AND FIRE by Sol de Carvalho – Mozambique
HOT COMB by Caroline Kamya – Uganda/Netherlands
I AM NOT A WITCH by Rungano Nyoni – Zambia/France
KULA: A MEMORY IN THREE ACTS by Inadelso Cossa – Mozambique
TERRITORIAL PISSINGS by Sibs Shongwe-La Mer – South Africa
THE MERCY OF THE JUNGLE by Joel Karekezi – South Africa/Rwanda/Belgium
THE TRAIN OF SALT AND SUGAR by Licinio de Azevedo – Mozambique/Portugal
UNBALANCED by P. Sam Kessie – Ghana

I Video di Cineblog

Ultime notizie su Locarno

Tutto su Locarno →